Még mielőtt foglalkoznánk a címben felvetett problémával, érdemes néhány másik kérdést tisztázni! Mi a jó és mi a rossz vércukorszint? Miért baj, ha „nem jó” a vércukorszintünk? És végül, ha rossz a vércukorszintünk, akkor biztos, hogy cukorbetegek vagyunk?
Normális és abnormális vércukorszint
A normális vércukorszint éhgyomri állapotban (a reggeli első evés előtt) 3,5-6 mmol/l közötti érték, étkezés után a vércukorszint átmenetileg megemelkedik, de egészséges egyénben két órával az étkezés után nem haladja meg a 7,8 mmol/l-t.
A glükóz (cukor) a szervezet sejtjeinek legfőbb energiaforrása, a szénhidrátot tartalmazó élelmiszerekből nyerjük ki. A vérbe szívódik fel, amely elszállítja a sejtekhez, vagy a májban raktározza. Ehhez a folyamathoz szükséges az inzulin. Az egészséges hasnyálmirigy annyi inzulint termel, amennyi szükséges egy étkezéskor a szervezetbe juttatott táplálék felhasználásához. Ha nő a vércukorszint, akkor nő az inzulintermelés, és ahogy csökken a cukor szintje a vérünkben, kevesebb inzulin termelődik. A cukorbetegeknél azonban vagy a hasnyálmirigy már nem termel elég inzulint, a sejtek nem tudják felvenni a glükózt, és az felhalmozódik a vérben, vagyis magas lesz a vércukorszintjük. Vagy ugyan a hasnyálmirigy még képes inzulint termelni, de a szervezet nem megfelelően reagál rá, nem érzékeljük. A végeredmény ugyanaz: ilyenkor is magas lesz a vércukorszintünk. Ráadásul mivel agyunk érzékeli, hogy a vérben sok a cukor, utasítást ad további inzulintermelésre, vagyis lassan kimerül a hasnyálmirigy inzulintermelő képessége.
A vércukorszint egyensúlya igen kényes, és alacsony vércukorszint is kialakulhat. Ha a vércukorszint 3,0 mmol/l alá esik, akkor hipoglikémiáról beszélünk. Ez akár egészséges embereknél is előfordulhat, ha nem esznek. De cukorbetegeknél okozhatja például rosszul beállított inzulinpótlás, amely túlzott mértékben csökkentheti a vércukorszintet, vagy a rendszertelen és nem megfelelő mennyiségű szénhidrátbevitel. A diabéteszeseknek fokozottan kell figyelniük arra is, hogy ne sportoljanak evés nélkül. Az alacsony vércukorszintet gyorsan kell kezelni, mert súlyos következményei lehetnek.
A rossz vércukorszint következményei
A határérték feletti vagy alatti, illetve a nagy kilengésekkel ingadozó vércukorszint a cukorbetegség tünete, de ha kezeletlenül tartósan áll fenn a rossz anyagcsere-állapot, akkor szépen lassan kialakulnak a cukorbetegség szövődményei. Vesebetegek lehetünk, elveszítjük látásunkat, neuropátia alakulhat ki nálunk, és akár elveszíthetjük a lábunkat, de szív- és érrendszeri betegségeknek is nagyobb valószínűséggel esünk áldozatul, és még sorolhatnánk a cukorbetegség szövődményeit. Tehát a rossz vércukorszint elsősorban a cukorbetegségre utal, és ha nem vesszünk róla tudomást, akkor életveszélyes kockázatokhoz vezet.
A rossz vércukorszint = cukorbetegség?
És végül a harmadik kérdés: sajnos, ha fenti feltételek mellett (a megadott az időpontokban) a határértékeken kívül eső értékeket mérünk, az bizony arra utal, hogy a 2-es típusú cukorbetegség már kialakult vagy kialakulóban van nálunk.
Ennek első stádiumában emelkedett éhomi vércukorszintről beszélünk. Reggel 6,1-6,9 mmol/l a vércukorszintünk, de 2 órával a cukrot tartalmazó folyadék ivása után a normál tartományon belül marad.
A következő stádiumban kialakul a csökkent glükóztolerancia, amely a normális és a diabéteszes állapot között helyezkedik el. Az éhomi vércukorszint enyhén emelkedett lehet, 6,0-7,0 mmol/l, a cukorterheléses vizsgálat eredménye 7,8-11,0 mmol/l közé esik.
Cukorbetegségre utal, ha az éhgyomri vércukorszint eléri vagy meghaladja a 7,0 mmol/l értéket, vagy az étkezések után két órával mért érték 11,1 mmol/l vagy ennél magasabb.
Ismert cukorbetegség esetén a betegeknek be kell tartaniuk az orvos utasításait, megfelelő időben, előírt mennyiségű szénhidrátot kell fogyasztaniuk, be kell venniük a gyógyszereiket, és akkor jó eséllyel rendben lesz a vércukorszintjük. De mi a helyzet azokkal, akik nem tudják, hogy cukorbetegek? Ők hogyan vehetik észre, hogy nincs rendben a vércukorszintjük, és már kialakult a náluk a cukorbetegség vagy valamelyik, azt megelőző állapot?
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A Multivitamin étrend-kiegészítő tabletta cinket és krómot tartalmaz. A króm hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához, és a cinkkel együtt részt vesz a normál szénhidrát-anyagcsere fenntartásában. Napi egy tabletta szedése javasolt, így egy doboz egy hónapra lesz elég.
Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot! A napi ajánlott mennyiséget ne lépje túl!
Magas vércukorszintre figyelmeztethetik az alábbi jelek:
- Állandóan szomjas, pedig folyamatosan iszik.
- Gyakrabban van vizelési ingere.
- Fáradtnak, gyengének érzi magát.
- Homályosan lát.
- Bőre száraz, viszket, sebei lassan gyógyulnak.
Ha ezeket a tüneteket együtt, huzamosabb ideje tapasztalja, akkor gyanakodjon, és kérje orvosát, hogy vizsgálják meg vércukorszintjét!
Ha már megállapították Önnél a cukorbetegséget, akkor nyilván rendszeresen méri vércukorértékeit. Ha betartja az utasításokat, és mégis magasabb értékeket tapasztal, akkor beszéljen kezelőorvosával, hogy a kezelés módosításával beállíthassák a helyes értékeket!
Mitől lehet magasabb a vércukra a normálisnál?
- Ha nem száműzte étrendjéből a cukrot, és több szénhidrátot fogyaszt a kelleténél.
- Ha nem a megfelelő mennyiségű vagy típusú gyógyszert kapja cukorbetegsége kezelésére, vagy a kezelőorvosa által rendelt gyógyszert nem megfelelően használja.
- Ha stresszes, érzelmileg labilis időszakot él át.
- Ha a szokásosnál kevesebbet mozog.
- Gyulladásos betegségek (pl. influenza, torokgyulladás), fájdalom, műtét és fertőzések esetén.
- Ha olyan készítményt szed, amely emeli a vércukorszintet. Mindenképpen konzultáljon kezelő orvosával, mielőtt ilyen készítményt vásárol!
- Ha nem megfelelően tárolja az inzulint, vagy nem cseréli mindennap a tűt!
Az alacsony vércukorszint jelei
Ahogy már korábban írtuk, ez az állapot egészséges embereknél is előfordulhat extrém terhelés vagy éhezés esetén, de tüneteit megtapasztalhatják azok is, akiknek korábban hosszú időn keresztül magas volt a vércukorszintjük, és hirtelen beáll a normális, azaz 7 mmol/l körüli érték. Kialakulhat akkor is, ha már sérült az anyagcsere-folyamat, és a szervezet minden étkezés után túl erős inzulintermeléssel válaszol, és túlzott mértékben leviszi a cukrot. Cukorbetegeknél nagyon súlyos lehet, akár kómához is vezethet, ezért nekik fokozottan oda kell figyelniük!
Az alacsony vércukorszint (hipoglikémia, hipó) tünetei lehetnek:
- Hirtelen jelentkező, erős éhségérzet.
- Gyengeség, szédülés, látászavar: úgy érzi, hogy azonnal képes lenne elaludni. Kettőt lát mindenből, vagy éppenséggel egyet, de azt homályosan.
- Fázik, nyirkos a bőre, verejtékezik: akár nyáron is, a hőségben.
- Fejfájás, heves szívdobogás vérnyomásproblémák nélkül.
- Zavartság, hirtelen elfelejti, amit akart, idegessé, ingerültté, szorongóvá válik.
Ha nem cukorbeteg, akkor egyszerűen egyen szénhidrátot, például szőlőcukrot. Ha gyakrabban előfordul ez az állapot, de nem tud arról, hogy diabéteszes lenne, kérjen kivizsgálást. Ha pedig cukorbeteg, akkor mérje meg vércukorszintjét, és a szabályok szerint korrigálja!
Ha vércukorszintje 3,9 mmol/l vagy alacsonyabb, első korrekciónak fogyasszon el 15 g szénhidrátot.
Mi tartalmaz 15 g szénhidrátot? Pl.
- 1,5-2 dl narancslé vagy almalé,
- egy csésze tea 3 kávéskanál cukorral,
- 2 dl cukros üdítő,
- 3 szőlőcukor tabletta (ez mérettől függ),
- 3 kockacukor.
Ellenőrizze vércukrát 15 perc múlva! Ha még mindig 3,9 mmol/l vagy alacsonyabb a cukra, fogyasszon újabb 15 gramm szénhidrátot, és mérjen újabb 15 perc múlva!
A tej, a csokoládé, valamint a gyümölcsök nem emelik olyan gyorsan a vércukorszintet magas zsír-, illetve rosttartalmuk miatt. Ha a következő étkezés csak néhány óra múlva lesz, akkor érdemes 15–20 gramm magasabb glikémiás indexű ételt (például kenyér, tészta, korpovit keksz) fogyasztani, hogy ne térjen vissza a hipoglikémia. De ne kezdjen féktelen zabálásba, ugyanis a túlkorrekciót is kerülni kell.
Ha neuropátiás, ami cukorbetegség esetén, éppen a rossz vércukorszintek miatt alakulhat ki, akkor lehet, ha az idegrendszeri szabályozás is érintett, amely azért felelős, hogy egy hipoglikémiás esemény után helyreállítsa a vércukorszintet. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy nem veszi észre a hipoglikémiára utaló tüneteket időben! Vagyis, ha biztosan el akarja kerülni ezt az állapotot, tünetek nélkül is rendszeresen mérnie kell vércukorszintjét.
Olvassa el a témában megjelent korábbi írásainkat is!
10 jel, ami a cukorbetegségre utalhat
Cukrom, cukrom, mondd meg nékem! 1.rész
Cukrom, cukrom, mondd meg nékem! – a helyes vércukormérés 2. rész
10 jel, ami arra utalhat, hogy a cukorbetegség az „idegeire” megy