Érdemes az utolsó meleg, napsütéses napokon már készülni a borús, sötét és nyirkos időre, amely mindnyájunkat védtelenebbé tesz a fertőzésekkel szemben. Fontos tudni, hogy egészségünk nem csak a vak szerencsén múlik, hanem azon is, hogy milyen életmódot folytatunk.
Először is figyelnünk kell arra, hogy mit eszünk, mennyit mozgunk, mennyit vagyunk a friss levegőn, sikerül-e csökkentenünk a stresszt, eleget pihenünk-e. Ugyanis ezek a tényezők javítják vagy rontják ellenálló képességünket.
Azonban az életmód általános jellemzői mellett bizonyos vitaminok és ásványi anyagok is nagyon fontos szerepet játsszanak az ellenálló képesség megőrzésében. A teljesség igénye nélkül említhetjük a C-vitamint, a D-vitamint és a cinket is. Mivel ez utóbbi ritkábban kerül szóba, érdemes egy kicsit bővebben foglalkozni vele.
A cink minden élő szervezet számára nélkülözhetetlen elem, ám mivel az emberi szervezetben viszonylag alacsony koncentrációban található meg, ezért a nyomelemek közé soroljuk. A cink normál értéke a vérben mérve: 9,2 és 19,9 µmol/l között van. Felnőtteknek naponta 15 mg-ra van szükségük, hogy a kiválasztott mennyiséget pótolják.
A kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás alapjában véve fedezi a szervezet cinkszükségletét, de sajnos sokan nem figyelnek arra, hogy mit esznek. Mi tartalmaz sok cinket?
- a húsok,
- a máj,
- a tej és a tejtermékek,
- a kagylók, rákok,
- a gabonacsíra,
- a hüvelyesek,
- az olajos magvak,
- a zöldségek.
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A vény nélkül kapható laktóz- és gluténmentes Zinkorot tabletta optimális megoldás lehet a cinkpótlásra.
A Zinkorot 25 mg tabletta cink-orotát tartalmú, cinkhiány kezelésére szolgáló, vény nélkül kapható gyógyszer.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
(ZinkorotMBlog2020.09.11.)
Az enyhe cinkhiányt nehéz felismerni, mert nincsenek jellegzetes tünetei. Ám hiányára felhívhatja a figyelmet többek között az elhúzódó sebgyógyulás, a pattanásos arcbőr, a bőr szárazsága, az ekcéma, a hajhullás, a repedezett körmök.
Ez nem is csoda, hiszen a cink számos hormonális folyamatban és a sejtek védekező képességének megőrzésében is szerepet játszik, de antibakteriális hatással is bír. Kevesen tudják, hogy cinkhiányban csökken a szervezet ellenálló-képessége is, így ha nagyon gyakran kapjuk el a náthát, okkal gyanakodhatunk arra, hogy cinkhiány áll a háttérben. Kutatások szerint a cinkhiányos idősek immunrendszerét erősítheti a nagy dózisú cinkpótlás, illetve, hogy az idősebbek körében a cinkhiány összefügg a gyenge immunrendszerrel.
Egy kutatásban 65 év feletti részvevőket vizsgáltak, közülük minden másodiknak a vizsgálat kezdetekor cinkhiánya volt. A csoport fele 3 hónapon át napi 30 milligramm cinket kapott, míg a kontrollcsoportnak 5 mg cinket tartalmazó készítményt adtak. Három hónapos kezelés után ismét megvizsgálták őket. A nagy dózisú cinkkel kezelt résztvevőknek nemcsak a cinkszintje javult, de szervezetükben az immunrendszer védekezéséért felelős T-sejtek száma is növekedett.
Az 50 év felettiek sokkal gyakrabban cinkhiányosak, mint a fiatalabbak, hiszen megváltoznak a táplálkozási szokásaik, a betegségek és a gyógyszeres kezelés is hatással lehet a felszívódásra és így a hiányállapot kialakulására.
Természetesen a legjobb táplálkozás, a legegészségesebb életmód sem véd meg 100%-os biztonsággal a fertőzésektől. Így nagyon fontos, hogy járvány idején minden szociális távolságtartással kapcsolatos szabályt tartsunk be:
- ne menjünk tömegrendezvényekre, különösen zárt térben,
- viseljünk maszkot a közösségi terekben,
- sorban állásnál 1,5-2 méterre állunk az előttünk, illetve mögöttünk állótól,
- ne fogjunk kezet, ne ölelkezzünk távolabbi ismerősökkel,
- rendszeresen mossunk kezet,
- szükség esetén viseljünk kesztyűt is,
- ne nyúljunk az arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz, ha közösségi terekben hozzányúltunk valamihez.