Végtelenül kimerültnek érzi magát? Egyszerűen nem tud eleget aludni ahhoz, hogy kipihenten ébredjen? Úgy érzi jártányi ereje sincs? A megszokottnál ingerültebb, nehezebben koncentrál? Többet fáj a feje, mint máskor?
Mindezekre magyarázat lehet a tavaszi fáradtság is. De ha áprilisra sem múlnak tünetei, akkor a háttérben állhat általános – vagy egy bizonyos – vitamin-, ásványianyag-hiányállapot.
Az sem elképzelhetetlen, hogy egyszerre több tényező is szerepet játszik a csillapíthatatlan fáradékonyság eluralkodásában, így a megoldáshoz is több gyógymód együttes alkalmazása vezethet.
Változó fényviszonyok: hormonális változások
Szervezetünk alkalmazkodik az őt körülvevő környezeti hatásokhoz, például a fényviszonyokra reagálva változik melatonin- és szerotoninszintünk.
Az melatonin az alvás-ébrenlét ciklust befolyásolja, és sötétben termelődik. Vagyis télen több van jelen szervezetünkben, így télen többet is alszunk. Tavasszal azonban egyre hosszabbak a nappalok, vagyis át kell állnunk a kevesebb alvásra, ami átmenetileg megzavarja bioritmusunkat, megterheli szervezetünket. Ezt még fokozhatja az óraátállítás hatása is, amely ugrásszerű változás, ráadásul tavasszal el is vesz tőlünk egy órát.
Az a legjobb, ha ebben az átmeneti időszakban az átlagosnál is jobban figyelünk a jó alvás feltételeire: próbáljunk meg napi 7-8 órát biztosítani az éjszakai pihenésre. Jó, ha nem használunk képernyőket hálószobánkban, és általában is korlátozzuk képernyőidőnket! Továbbá ne fogyasszunk koffeines italokat elalvás előtt, és ne igyunk alkoholt sem rendszeresen!
A szerotonin a hangulatunkra van hatással, és bár ilyenkor az egyre hosszabb napfényes időszaknak köszönhetően egyre növekszik a szerotoninmennyiség is, de a tél végén még nagyon alacsony ennek a szintje, ami természetes módon megmutatkozik a tél végi kedvetlenségben, erőtlenségben.
A legjobb gyógymód, ha feltöltődünk a napfényen! Sétáljunk a szabadban, üljünk ki egy kis napfürdőzésre az erkélyre, egy közeli parkba.
Aktívan a fáradság ellen
Talán elsőre furcsának tűnik, hogy fáradtság ellen nem pihenést, hanem aktivitást javaslunk, pedig így van! A testedzés ugyanis egy másik hormont: endorfint szabadít fel testünkben, amely jó közérzetet teremt, energikusabbá tesz minket. Ha a szabadban mozgunk, akkor egyszerre töltődhetünk fel fénnyel és energiával is. Ráadásul egy könnyebb kocogás vagy egy kiadós séta után sokkal jobban fogunk aludni, és másnap frissebben ébredünk. Tudjuk, hogy talán nehéz elkezdeni, de érdemes, mert a második, harmadik edzés után már kifejezetten kívánni fogjuk a mozgást, és egyre könnyebbé és élvezetesebbé fog válni.
A B12-vitamin-hiány és a fáradtság
Bár lehet, hogy a fáradtságot, levertséget éppen tavasszal vesszük észre, de nem biztos, hogy csak az évszakot tehetjük felelőssé érte! Különösen így van ez, ha vegetáriánus, vegán táplálkozást követünk vagy bizonyos gyógyszereket szedünk (pl. metformin vagy gyomorsavcsökkentők).
A B12-vitamin részt vesz az idegrendszer normál működésének fenntartásában, a pszichés egyensúly fenntartásában. Szerepet játszik továbbá a szervezet energiatermelő funkcióinak működtetésében is. Súlyos hiánya vérszegénységet okoz, de már kevésbé súlyos hiánynál is okozhat fokozott fáradékonyságot, kimerültséget, letargiát. Természetes forrása az állati eredetű táplálékok: húsok, máj, tej, tejtermékek, növényi táplálékokban egyáltalán nincs jelen, ezért a vegán étrendet követőknek mindenképpen pótolniuk kell.
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A B12-vitamin Ankermann® bevont tabletta vény nélkül kapható gyógyszer, egyszerű, fájdalommentes megoldás a B12-vitaminhiány kezelésére. A B12-vitaminhiány tünete lehet a fizikai erő csökkenése, fáradtság, valamint a zavartság is.
A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
B12/H/2025-28 Lezárás dátuma: 2025.05.14.
Rendszeres és kiegyensúlyozott
A korábbiakban már említett vitaminok mellett nagyon fontos, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás az összes létfontosságú vitamint és ásványi anyagot biztosítja számunkra. Ugyanis ezek együtt szükségesek ahhoz, hogy szervezetünk megfelelő módon működjön: elég energiánk legyen a mindennapok problémáinak megoldásához, a betegségek elleni védekezéshez. Ezekhez friss és lehetőleg szabadföldi termesztésű gyümölcsökből és zöldségekből juthatunk hozzá, ami télen szintén nehézségekbe ütközik. Használjuk ki tehát a tavaszt ebből a szempontból is! Együnk minél több primőr zöldséget. Az még jobb, ha ezeket mi magunk tudjuk megtermelni, mert azzal egyszerre több legyet üthetünk: mozgunk a friss levegőn és a napon, és ellenőrzött forrásból juttatunk hozzá a vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz.
Forrás:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10388/tavaszi-faradtsag
https://benu.hu/cikk/tenyleg-letezik-tavaszi-faradtsag
WPh/MB/2025-8 Lezárás dátuma: 2025.05.14