Hogy lehetséges, hogy még a legfertőzőképesebb betegségeket sem kapja el mindenki, és még az antibiotikumok és oltások felfedezése előtt sem halt bele mindenki egy-egy súlyos kórba? A kérdés napjainkban is időszerű, mitől függ, megbetegszünk-e, és ha igen, képesek vagyunk-e gyorsan meggyógyulni?
Az immunrendszerünk, amely szervezetünk védekező mechanizmusa, a fertőzés elleni védekezésben részt vevő sejtek, szövetek és szervek együttese. Lényege, hogy a szervezet megkülönbözteti a saját sejtjeit az idegen anyagoktól, és az utóbbiakat eltávolítja, elpusztítja. Erre még akkor is képes, ha korábban még soha nem találkozott egy bizonyos idegen anyaggal. Ezt nevezzük veleszületett immunválasznak.
- Szerzett immunitás
Ugyanakkor a gerinces élőlények, például az ember immunrendszere képes a tanulásra is. Ennek köszönhetően az immunrendszer működésének hatékonysága a sokszorosára nő, ha a szervezet már ismeri a kórokozót. Emiatt például bizonyos betegségeket csak egyszer kaphatunk el. Ezt „szerzett immunitásnak” nevezzük, és a kétféle immunrendszer együttműködése segít megőrizni a szervezet egészségét.
- Védőtápanyagok
De sem a velünk született, sem a szerzett immunitás nem elég önmagában, mert egészségünk függ szervezetünk általános állapotától is. Például attól, hogy a védőtápanyagokból, vagyis a vitaminokból és az ásványi anyagokból eleget fogyasztunk-e. Persze legjobb, ha ezt kiegyensúlyozott táplálkozás útján zöldségekből és gyümölcsökből fedezzük. Ezek közül is kiemelkedő jelentősége van a C- és D-vitaminnak és a cinknek. Cinkhiányban csökken a szervezet ellenálló-képessége, így ha nagyon gyakran kapjuk el a náthát, akkor cinkhiány is állhat a háttérben.
A jó D-vitamin ellátottság egyébként nem is annyira a táplálkozástól, mint a megfelelő időtartamú napozástól függ, megfelelő mértékben fedetlen testfelületen.
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A cink fontos szerepet játszik:
- az immunrendszer működésében,
- a bőr épségének megőrzésében,
- a sebgyógyulásban,
- a pajzsmirigy működésében.
A Zinkorot 25 mg tabletta cinkhiány kezelésére javasolt cink-orotát-dihidrát tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Z/H/2021-27 Lezárás dátuma: 2021.10.22.
- Normális testsúly, egészséges táplálkozás
Az egészségtelen táplálkozás következtében jelentkező túlsúly és a felhalmozódó zsírszövet is fogékonyabbá tehet minket a fertőzésre. Ugyanis a testzsír az anyagcsere szempontjából nagyon is aktív szövet, gyulladáskeltő vegyületek forrása. Ezért fontos, hogy a megfelelő beviteli mennyiségek betartásával kerüljük el az elhízást.
- Stresszcsökkentés, pihenés
A folyamatos, hosszú időn át fennálló stressz rontja védekezőképességünket. Gyakrabban és súlyosabban betegszünk meg, ha nem tudunk lazítani, folyamatosan készenlétben állunk. De ugyanez a helyzet fizikai vagy szellemi túlhajszoltság esetén, vagy ha nem alszunk eleget. A stresszhelyzetekben termelődő kortizol hormon gátolja az immunrendszer működését. Ezért fontos a munka és pihenés egyensúlyát kialakítani és fenntartani, mozgással, relaxációval kilépni a stresszes helyzetekből, naponta 7 órát aludni.
- Mozgás
Látjuk, minden összefügg: ha nem mozgunk, valószínűbb, hogy elhízunk, stresszesebbek leszünk. Ugyanakkor egyes kutatások szerint a mérsékelt mennyiségű és intenzitású, de rendszeres mozgás önmagában is záloga az erős immunrendszernek. Például az edzés fokozza a makrofágok termelését, amelyek megtámadják a felső légúti megbetegedéseket kiváltó kórokozókat. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy valós fiziológiai változások mennek végbe az immunrendszerben, mikor valaki testmozgást végez. Ilyenkor az immunitást segítő sejtek gyorsabban keringenek a véráramban, és képesek a vírusokat és baktériumokat is elpusztítani. A testedzés után pár órán belül a szervezet visszaáll a megszokott, számára normális ritmusra, ám kutatások szerint rendszeres testmozgással ez az immunserkentő időszak kitolható.