A gyümölcs egészséges és finom, nyáron ki tudna ellenállni nekik? Az is biztos, hogy ha már desszertre vágyunk, akkor sokkal jobb gyümölcsöt választani, mint fagyit vagy sütit. De azt is tudjuk, hogy a gyümölcsben is sok cukor van fruktóz, vagyis gyümölcscukor és glükóz, vagyis szőlőcukor formájában. Jogos tehát a kérdés, hogy szabad-e a cukorbetegeknek egyáltalán gyümölcsöt enniük, és ha igen, melyikből mennyit és mikor? E kérdésre keressük a választ cikkünkben a nyári idénygyümölcsökkel kapcsolatban.
Először is fontos tudni, hogy a gyümölcsök nem mellékesek, egy cukorbeteg nem kaphat be belőlük egy szemet, csak úgy a tál mellett elhaladva. Cukortartalmukkal ugyanúgy számolniuk kell az egyes étkezéseknél, ugyanolyan tudatosan kell beépíteniük az étrendjükbe, mint bármilyen más szénhidrátot.
Cukorbetegség esetén érdemes az alacsonyabb gyümölcscukor és nagyobb szőlőcukor tartalmú gyümölcsöket előnyben részesíteniük, annak ellenére, hogy a fruktózt a szervezet nem tudja közvetlen energiaforrásként felhasználni, ezért alacsonyabb a glikémiás indexe is. De éppen a szőlőcukorrá alakítás folyamata lehet megterhelő a szervezet számára.
Általában a cukorbetegeknek naponta az alábbi keretek között kell szénhidrátot fogyasztaniuk, nőknek napi 140-180 g, férfiaknak napi 160-200 g. Azonban nagyon fontos, hogy a szénhidrát mennyiségére vonatkozóan betartsák a kezelőorvos iránymutatását. Természetesen nem egyszerre kell ezt a mennyiséget megenni, hanem reggelire 25-30 g, ebédre 50-60 g, vacsorára 40-45 g, köztes étkezésekre 10-20 g jut. Az alábbi táblázat segít ebbe a szigorú rendbe beilleszteni a gyümölcsöket.
Forrás: https://balaicza.hu/az-elelmiszerek-fruktoztartalma/
A fenti számok természetesen átlagok, egyes gyümölcsökben ettől eltérő is lehet a cukrok mennyisége. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a vadon termő gyümölcsökben sokkal kevesebb a gyümölcscukor, mint a termesztett növényekben, vagyis ezeket inkább fogyaszthatják cukorbetegek.
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A Multivitamin cinkkel és krómmal étrend-kiegészítő készítményt vitaminokkal és nyomelemekkel. A króm a normál vércukorszint, a cink a normál szénhidrát-anyagcsere fenntartásához járul hozzá.*
Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot! A napi ajánlott mennyiséget ne lépje túl! A termék kisgyermekektől elzárva tartandó.
* Multivitamin cinkkel és krómmal fogyasztói tájékoztató
Mv/H/2021-3 lezárás dátuma: 2021.06.18.
A mesterségesen előállított, élelmiszer-adalékanyagként használt fruktóz azonban kifejezetten egészségtelen, ezért mindenkinek, de a cukorbetegeknek még inkább kerülniük kell az ilyen tartalmú táplálékokat, köztük elsősorban az üdítőitalokat, amelyekben nagyon gyakran ezt használják édesítésre. Ugyanakkor, ha a fruktóz természetes gyümölcs formájában kerül az emberi szervezetbe, akkor a rostok és más tápanyagok ellensúlyozzák káros hatását.
A WHO szerint mindenkinek – a cukorbetegeknek is – naponta 400 gramm friss zöldséget vagy gyümölcsöt kellene ennie. Egy cukorbetegnek mindezt úgy kell megtennie, hogy ne vigyen be túl sok cukrot egyszerre a szervezetébe. Ezt úgy lehet elérni, ha arányaiban többet eszik zöldségfélékből és kevesebbet a gyümölcsökből: például körülbelül 150 gramm gyümölcsöt és 250 gramm zöldséget. Ha lehet, válasszon alacsony cukortartalmú gyümölcsöket. Mindig mérje meg, hogy mennyi gyümölcsöt szeretne megenni, és a táblázat alapján számolja ki a cukormennyiséget. A legjobb, ha egy-egy étkezés befejező fogásaként fogyaszt a cukorbeteg gyümölcsöt, mert így talán könnyebb megállni a nagyobb mennyiség elfogyasztását. Igen fontos az is, hogy a cukorbeteg tartsa be orvosa utasításait az étrendjével kapcsolatban.