A metabolikus szó az anyagcserére utal, az úgynevezett metabolikus szindróma pedig több, egymással és az anyagcserével összefüggő probléma együttes fennállását jelenti.
A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) a Magyar Diabétesz Társaság által is elfogadott meghatározása szerint ez egy olyan civilizációs betegség, mely a genetikusan arra hajlamos embereknél alakul ki mozgásszegény életmód és helytelen táplálkozás – túl magas kalória-, só- és alkoholfogyasztás – hatására. Eleinte kevés tünete van, de cukorintolerancia, kóros zsíranyagcsere, felgyorsult véralvadás, magas vérnyomás, alma formájú elhízás jellemzi. A velejáró inzulinrezisztencia (IR), majd hiperinzulinémia (HI) érelmeszesedéshez és korai halálozáshoz vezethet.
Inzulinrezisztencia esetén az inzulin nem képes elég jól kapcsolódni a sejt felszínén lévő receptorokhoz, ezért a sejtek rezisztensek lesznek az inzulin hatására. Ez egyre több inzulin kibocsátására sarkallja a hasnyálmirigyet.
A hiperinzulinémiáról akkor beszélünk, ha a vérben sok az inzulin, ha a normál vércukorszint fenntartáshoz szükséges inzulinszint meghaladja a normális értéket.
A metabolikus szindróma egyik tényezője a csökkent glükóztolerancia, vagyis a vércukorszint-emelkedésre való hajlam. Csökkent glükóztoleranciáról, vagyis az IGT-ről beszélünk, ha az éhomi vércukorérték 7 mmol/l alatti, és a terhelést követő 120. percben mért vércukor magasabb, mint 7,7 mmol/l, de még kevesebb 11,1 mmol/l-nél.
A metabolikus szindróma másik jellemzője, hogy a betegnek magas vérnyomása van. Emellett az érintett személy jellemzően a hasára szedett fel plusz súlyt. Laborvizsgálatokkal pedig magas vérzsír és koleszterinszintet igazolhatunk. Ha ezek közül egy is megjelenik, nagyobb a valószínűsége annak, hogy a többi is kialakul.
Ha 3 tényező együttesen fennáll, akkor beszélhetünk a metabolikus szindróma fennállásáról.
* A WHO és az IDF ajánlása alapján Europid népességre
Ezek a tényezők már önmagukban is nagyon veszélyesek, fokozzák a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, együttesen azonban még jobban emelik a kockázatot és rövidítik az életet. A legtöbb 2-es típusú diabeteszes betegnek metabolikus szindrómája van a jelenlegi kritérium alapján.
Az első tünete egyértelműen a súlytöbblet, a betegeknek is ez tűnik fel először. Ha ez magas vérnyomással társul, érdemes már a laborvizsgálatokat is elvégezni!
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A Multivitamin cinkkel és krómmal – étrend-kiegészítő készítmény vitaminokkal és nyomelemekkel. A króm a normál vércukorszint, a cink a normál szénhidrát-anyagcsere fenntartásához járul hozzá.*
Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot! A napi ajánlott mennyiséget ne lépje túl! A termék kisgyermekektől elzárva tartandó.
* Multivitamin cinkkel és krómmal fogyasztói tájékoztató
Mv/H/2021-3 lezárás dátuma: 2021.06.18.
Jó hír, hogy a metabolikus szindróma életmódváltással: az étrend megváltoztatásával jól kezelhető. Alacsonyabb glikémiás indexű szénhidrátokat, több zöldséget, sovány húsokat kell fogyasztani. Többet kell mozogni is: legalább heti háromszor egy-másfél órán keresztül. Lehet, hogy gyógyszert is kell szedni, de a cél, hogy ezeket idővel el lehessen hagyni. A metabolikus szindróma felismerésével és megfelelő kezelésével elkerülhető lehet a súlyos következmények megjelenése.
Kód: WPh/MB/2023-45. Lezárás dátuma:2023.06.13
Források:
https://www.cukorbetegkozpont.hu/metabolikus-szindroma
https://www.cukorbetegkozpont.hu/prediabetes-kivizsgalas
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/metabolikus_szindroma
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/hiperinzulinizmus