Mi a normális és mi a magas vérnyomás?
Normál vérnyomásnak tekinthető a 120/80 Hgmm körüli érték. Magas a vérnyomása annak, akinek a vérnyomása hosszútávon magasabb, mint 140/90 Hgmm. Az első szám, az úgynevezett szisztolés érték: a szív összehúzódásakor mért nyomás. A második, a diasztolés, a szív elernyedésekor (két szívösszehúzódás között) mért vérnyomásérték. A két jelzőszám tehát nem más, mint az artériákban lévő vér nyomásának maximum és minimum értéke. Enyhén magasnak számít, ha 140-159 Hgmm és/vagy 90-99 Hgmm között van. Közepesen súlyos, ha 160-179 Hgmm és/vagy 100-109 Hgmm közé esik az értéke. Súlyos a baj, ha 180 Hgmm és/vagy 110 Hgmm feletti értékeket mérünk.
Miért baj, ha magas a vérnyomás?
A tartósan magas vérnyomás károsítja az erek falait, és a sérült érfalon vérrögök alakulhatnak ki. Ezek következményei leggyakrabban az agyban, a szívben, a szemben és a vesében jelentkezhetnek. Az agyi erekben tartósan fennálló magas vérnyomás agyvérzéshez, agyérgörcshöz, stroke-hoz, vagyis szélütéshez vezethet. Ha a vérrög a szív ereit zárja el, akkor infarktus alakul ki.
Mi az oka a magas vérnyomásnak?
- Sok magas vérnyomásban szenvedő betegre jellemző, hogy életmódján változtatnia kellene: például dohányzik, túlsúlyos, keveset mozog, túl sok alkoholt fogyaszt.
- Jellemzően a fent felsorolt okok miatt: az erek fala beszűkül, mert lerakódások keletkeznek rajta.
- A korral természetesen, egészséges életmód mellett is csökkenhet az erek rugalmassága, amely növeli a vérnyomást.
- A rossz táplálkozás miatt a szervezet nátrium, kálium és magnézium szintje is felborulhat. Túlzott sóbevitel jellemzi a táplálkozást, miközben káliumból és/vagy magnéziumból hiány alakul ki. A nátrium megköti a szervezetünkben a vizet, fokozódik az érfalra és a szívre nehezedő nyomás.
- Gyakran zsíranyagcsere-zavarral, cukorbetegséggel együtt tapasztaljuk a magas vérnyomást.
- A szükségeshez képest jelentősen nagyobb energia-bevitel serkenti a szimpatikus idegrendszer működését (így emelkedik a pulzusszám és a szív által percenként kipumpált vérmennyiség), valamint olyan hormonális változásokat indít el a szervezetben (pl. az inzulin fokozott termelését), melyek a só- és folyadék-visszatartást, a vérzsírok szintjének emelkedését és ezen keresztül érelmeszesedést okoznak, és tovább emelik a vérnyomást.
- A stressz azonnal megemeli a vérnyomást, amely persze előnyös is lehet: erősebben tudunk a problémára fókuszálni, gyorsabban, intenzívebben vagyunk képesek reagálni a veszély- vagy problémahelyzetekre. Ha ez csak átmeneti helyzet, ha ezután megpihenhet a szervezetünk, akkor nem is káros egészségünkre. Az állandó izgalmi állapot azonban veszélyes lehet.
- Idegrendszeri problémák – például neuropáthia is állhat a háttérben.
- Ritkán, de előfordulhat, hogy hormonális betegsége van a magas-vérnyomásos betegnek.
Hogyan csökkentheted a vérnyomásod?
Először is a magas vérnyomás betegség, amellyel orvoshoz kell fordulni, és be kell tartani az utasításait. Házi gyógymódok önmagukban nem elegendőek, vagyis a felírt gyógyszereket be kell szedni! De ezek hatását segítheti, ha az alábbi életmód-szabályokat is követed, hiszen így egy irányba mutatnak a folyamatok. És ha nem vagy beteg, meg is előzheted a magas vérnyomás kialakulását!
- A fentiekből következően helyes életmódra, kiegyensúlyozott, ásványi anyagokban gazdag természetes táplálkozásra kell törekedni!
- Kerüld a zsíros és cukros ételeket, fogyassz zöldségeket, gyümölcsöket!
- Ha dohányzol, ne várj tovább, szokj le!
- Mozogj, mozogj, mozogj! Idősebb korban se hagyd abba!
- Csökkentsd a nátrium-, növeld a kálium és magnézium-bevitelt! (Egyél kevesebb sós ételt, ne sózd meg a kész ételeket!)
- Tanuld meg kezelni a stresszt! Tisztázd, hogy mi váltja ki, próbáld meg elkerülni, és /vagy készülj rá. Alakíts ki helyzeteket, amelyben el tudsz lazulni. Ehhez segíthet a testmozgás is, de egy jó alvás, valódi szabadság (hagyd otthon a laptopot, ne vedd fel a telefont), légző és relaxációs gyakorlatok kikapcsolhatnak hosszabb, rövidebb időre.
- Kerüld a rendszeres és túlzott alkoholfogyasztást!