Ugyan jó lenne, ha a derék- és hátfájdalom minden évszakban elkerülne minket, valójában épp az ellenkezőjét tapasztaljuk, ha már elmúlt a felhőtlen fiatalságunk. Így aztán sokunknak éppen télen keseríti meg az életét.
Tulajdonképpen mindegy, hogy az ünnepek alatt feszültünk be attól, hogy mindenkinek egyszerre szerettünk volna örömet szerezni, miközben leginkább egy csendes zugra vágytunk, vagy januárban a munkába való visszatérés tölt el minket szorongással. Hogy a sok ülőmunkát nem bírjuk, vagy éppen a konditeremben visszük túlzásba az edzést, hogy minél gyorsabban szabaduljunk meg a decemberben felszedett kilóktól. Netán a sípályára mentünk ki megfelelő állóképesség és bemelegítés nélkül? A mozgás és a lustulás egyaránt hordozhat veszélyt, ha bármilyen irányba is kibillen az egyensúly. Gerincünkre folyamatos terhelés nehezedik, és ha nem vigyázunk rá, akkor könnyen kialakulhat valamilyen mozgásszervi vagy idegi megbetegedés, krónikus vagy akut fájdalom a hátunkban.
Hátunk tehát számos – akár egymással összefüggő okból fájhat, érdemes ezeket megismerni!
A kor
Az egyik legtriviálisabb, hogy idősebb korban csökken az izomtömegünk és a folyadék az ízületeinkben, ettől sérülékenyebbé válnak a csontok és a porcok is. A csigolyák közötti porckorongok folyadéktartalma 20-25 éves korunktól kezdve folyamatosan csökken. Nagyobb terhelésre – egy rossz mozdulat, túl nagy súly emelése vagy bemelegítés nélkül végzett megerőltető mozgás – a korongok átszakadhatnak, és porckorongsérv alakulhat ki.
Gyenge vagy túl feszes izmok
Ha fenekünk vagy hasunk izomzata gyenge, derekunk homorulata lehet nagyobb vagy kisebb a kelleténél, ha a hát izmai túl feszesek, rövidülnek, az ízületekre, porckorongokra nagyobb nyomás kerül. A porckorong pedig nyomhatja az ideggyököket.
Mozgáshiány, túlsúly
A másik igen gyakori ok a mozgáshiány, a testsúly növekedése vagy az állandóan ugyanabban a pozícióban végzett munka: a hátizmaink elgyengülnek, és rossz lesz a tartásunk. E miatt az izmok bizonyos területeken állandóan tónusban vannak, és ez fájdalmat okoz. Nagyon gyakori ez ülő munkát végzőknél, kismamáknál.
Túlzott hajlékonyság
Az közismert, hogy a merev, kötött izmok fájdalmat okozhatnak, de azt kevesebben tudják, hogy létezik ízületi hipermobilitásnak nevezett állapot is (túl hajlékony, mozgékony ízületek). Ezzel a problémával óvatosan kell bánni! Amíg az előző esetekben segít a torna, itt akár ártalmas is lehet a szakértő segítség nélkül elkezdett edzés vagy a „csontkovácsolás”.
Rossz tartás
A rossz tartás hosszabb távon a porckorongok kopásához, sérvhez, tehát krónikus fájdalomhoz vezet.
Neuropátia, idegbántalom
Ha az idegekre a rossz tartás vagy sérülés miatt nyomás nehezedik, vagy különböző okok miatt károsodnak az idegek, vagy azok védőburka, kínzó fájdalmat érezhetünk.
Pszichés eredetű panaszok, stressz
A pszichés eredetű panaszok is gyakran jelentkeznek a derékban, mert a váll mellett sokan ezen a területen „cipelik” gondjaikat. Ilyenkor megváltozhat a tartás is: például nem húzzuk ki magunkat, vagy mindig felhúzva tartjuk a vállunkat, de a stressz az izmok feszességben is megjelenhet.
Gyulladások
Ha a fájdalmat lejjebb, a keresztcsont és a csípőcsont között, fenéktájékon érezzük, akkor isiászról, vagyis az ülőideg gyulladásáról is lehet szó. De hátfájást okozhatnak ízületi betegségek: arthritis vagy ízületi gyulladás is.
Balesetek
A bemelegítés nélkül végzett, hirtelen erős mozgás sérüléseket okozhat: szerencsés esetben ezek könnyebben gyógyuló húzódások, zúzódások, de repedések, törések is kialakulhatnak. Ha a fájdalom mozgásra fokozódik, ilyesmi állhat a háttérben. Ha a gerincvelő is érintett, akkor érzéskiesést vagy bizsergés is tapasztalhatunk. A csontokat, izmokat, ízületeket érintő sérülésekkel gyakran jár együtt az idegek sérülése is.
Kezelés
Ha a hátfájás nagyon erős vagy néhány napnál tovább tart, mindenképpen forduljon orvoshoz, hiszen csak a pontos diagnózis segíthet a különböző lehetséges okok közül kiszűrni az igazit, és ahhoz igazítani a kezelést!
Ugyanis ez a pihentetéstől, a borogatáson, a kímélő mozgáson át a gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelésig és komolyabb beavatkozásokig bármi lehet. Ha megvan a diagnózis, és megengedett a mozgás, akkor viszont maradjunk aktívak! Ha ugyanis nem mozgunk, tovább szűkülhet a mozgástér, még merevebbé válhatnak az izmok. Végezzünk kifejezetten a hát lazítására, erősítésére kifejlesztett gyakorlatokat, de az úszás is sokat segíthet. Ha a fájdalom mégsem enyhül, vagy éppen romlik, netán visszatér, akkor menjünk ismét orvoshoz!
A szabadabb mozgáshoz és a gyógytornához viszont meg kell szabadítani a beteget a fájdalomtól! A nagy dózisú B-vitamin kombináció önmagában is fájdalomcsillapító hatású, ráadásul ezek a vitaminok szerepet kapnak az idegek regenerálásban, így a panasz okainak kezelésében is segíthetnek. Továbbá fokozza a fájdalomcsillapításban gyakran alkalmazott nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentő diclofenac hatóanyag hatását, ezért kombinált szedéssel csökkenteni lehet a diclofenac dózisát, a kezelés idejét és a mellékhatások előfordulását is. Nagyon fontos az is, hogy ne hagyjuk abba a kezelést a teljes gyógyulásig, ami idegsérülések esetében relatíve sokáig tart.
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A Milgamma® N lágy kapszula benfotiamint, B6- és B12-vitamint tartalmazó, a gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyszer.
Komplex hatóanyagtartalma miatt kedvezően befolyásolja az idegrendszer és a mozgásszervek károsodását és gyulladásos megbetegedéseit. Hatékonysága annak is köszönhető, hogy a B1-vitamint zsíroldékony formában, vagyis benfotiaminként tartalmazza, ami könnyebben felszívódik, és hasznosul a szervezetben.
A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.
Mil/H/2021-46 Lezárás dátuma 2021.07.14.
Hasznos tippek a hátfájás megelőzéséhez
- Minden életkorban mozogjunk rendszeresen! Nem kell és nem is szabad túlerőltetni magunkat! Ezzel késleltethetjük az ízületi folyadék csökkenését és a kopást is.
- Mindig melegítsünk be sport előtt, és mindig nyújtsunk is le a végén!
- Mindig a korunkhoz, erőnlétünkhöz alkalmazkodó mozgásformát végezzünk, fokozatosan növeljük a terhelést!
- Ne szedjünk fel plusz kilókat, ha túlsúlyosak vagyunk, lassú fokozatos, ésszerű fogyókúrával adjuk le a felesleges kilókat! Ha fogyni szeretnék, és csak most kezdtünk el mozogni, ne akarjuk egy nap alatt leadni a felszedett kilókat, fokozatosan növeljünk a terhelést.
- Ergonomikus bútorokat használva dolgozzunk!
- Ne üljünk mindennap 8 órát ugyanabban a pozícióban. A szünetekben nyújtsunk, lazítsunk, tornázzunk egy kicsit!
- Ne hirtelenkedjünk el egy emelést sem, guggolásból emeljünk, ne cipeljünk olyan súlyokat, amik már/még túl nehezek nekünk! Kérjünk segítséget!
- Különösen figyeljünk oda a has-, hát- és fenékizmok megerősítésére. Ne feledjük: csak annak lesz szép hasizma, aki a hát izmait is megerősíti. És a derékgyilkos hasizom-erősítés helyett válasszunk a hátra és a hasra egyszerre ható gyakorlatokat! Ilyen például a plankolás, más néven tenyértámasz, vagy ahogy a jógából ismerjük: „deszka”. Nem kell mást csinálni csak a teljes törzset egyenesben tartani néhány percig tenyéren vagy alkaron támaszkodva.
- Kialakult panaszoknál tanuljunk meg gyakorlatokat képzett gyógytornásztól, és óvatosan, de rendszeresen nyújtsunk!
Források:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/fajdalom/27936/neuropatias-fajdalom
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/periferias_neuropatia
https://elitmed.hu/ilam/hirvilag/a-gyulladascsokkento-fajdalomcsillapitok-veszelyei
https://www.webbeteg.hu/cikkek/mozgasszervi_betegseg/1290/mit-erdemes-tudni-a-hatfajasrol
https://bhc.hu/betegsegek/neuropatias-jellegu-fajdalmak
https://www.gerincgyogyitas.hu/neuropatia-tunetei-kezelese/
https://www.gerincgyogyitas.hu/a-hatfajas-okai/
WPh/MB/2025-2. Lezárás dátuma: 2025.02.04.