A neuropátia a cukorbetegség leggyakrabban kialakuló szövődménye, amelynek veszélyeiről már több korábbi cikkünkben írtunk. De arról még nem beszéltünk, mit tehet az, aki úgy érzi, hogy érintett lehet? Hol vizsgáltathatja ki magát? Mi fog vele történni a vizsgálat során?
Először is fontos tudni, hogy sokan élhetnek éveken át a cukorbetegség küszöbén anélkül, hogy ezt észrevennék. Sokan nem is sejtik, hogy vércukorértékeik már évek óta magasabbak a kelleténél. Lehet, hogy miközben még cukorbetegségüket sem állapították meg, már a szövődmények is kialakulnak náluk. Ugyanis a cukorbetegség önmagában nem okoz egyértelmű panaszokat, így sokszor a következményeként kialakuló betegségek miatt fedezik ezt fel.
Bár jó lenne, ha ez soha nem fordulna elő, de esetleg ha cukorbetegségre vagy neuropátiára gyanakszik, kezdje a helyzet feltárását a háziorvosánál! Mondja el részletesen minden panaszát, ne tekintsen semmit mellékesnek. Például, olyan apróságok, mint hogy görcsöl, vagy zsibbad a lába, ortopédiai jellegű elváltozások alakultak ki, vagy nehezen gyógyulnak sebei, mind lényegesek lehetnek!
Ha beigazolódik a cukorbetegség gyanúja, és elképzelhető a neuropátia is, ezt jó eséllyel egy neuropátia centrumban fogják kivizsgálni.
Mivel és hogyan fogják megállapítani a neuropátiát?
Azt próbálják majd megállapítani, hogy a vizsgált személy ugyanúgy érzékeli-e a külvilág impulzusait, mint az egészséges emberek. Az érzékelés tompulásának mértékét is igyekeznek majd mérni, hogy megállapítsák, mennyire előrehaladott a betegség. Abból, hogy mennyire romlott a beteg érzékelése, milyen erős vagy gyenge ingerekre képes reagálni, tudják mérni, hol tart a neuropátia kialakulása, vagy egy előző vizsgálathoz képest, javult-e vagy előrehaladt a betegség. Ezeket a vizsgálatokat egyrészt egyszerűbb eszközökkel, másrészt bonyolultabb összefüggések kimutatására alkalmas, pontosabban skálázható eszközökkel is végzik. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be.
Ewing-teszter
A Ewing-teszter az autonóm neuropátia gyors és megbízható szűrésére alkalmas műszer, egy speciális EKG- és vérnyomás-mérést jelent. Az egészséges embereknél a testhelyzet változása és más külső tényezők módosítják a szívritmust. Ha stresszes helyzetben vagyunk, akkor szaporább a szívverésünk, ha jóllakottan pihenünk, akkor lelassul. Az autonóm neuropathiás betegeknél nem lehet megfigyelni ezt az eltérést: mintha nem hatna a szívre az agy működése. Ezért a vizsgálat közben bizonyos mozdulatokat hajt végre a beteg: feláll, felül stb., és a gép pontosan kimutatja, ha nincs összhangban a szív működése a megváltozott testhelyzettel.
Kalibrált hangvilla
A szenzoros neuropátia kialakulásának első figyelmeztető jele lehet a vibrációérzet csökkenése. Ennek megállapítására a 128 Hz-es kalibrált hangvilla szolgál, melyet egy normális hangvillától egy numerikus mérésre szolgáló skála különböztet meg. A vizsgálat során a villát rezgésbe hozzák, majd a beteg kezén vagy lábán egy csontos alapra helyezik. A beteg szól a vizsgálatot végző személynek, amikor nem érzi már a rezgést, a vizsgáló ekkor leolvassa a 8- fokú skálán szereplő értéket. Ha ez az érték 6-os, akkor fenn áll a szenzoros neuropátia gyanúja, ha 5-ös vagy annál alacsonyabb, akkor ez a betegség biztos jele.
Monofilament
Ez egy kevésbé érzékeny, egyszerű vizsgálati eszköz, a horgászzsinórszerű fonalból készülő, 10 g súlyú g/cm³ nyomást biztosító nylonszál, úgynevezett monofilament, amely csupán erősen csökkent vagy már teljesen hiányzó tapintásérzet esetén utal az érzékelés csökkenésére. Az eszközt 90 fokos szögben 1,5 másodpercig kell a vizsgálati helyre (talp több pontja) helyezni. Érzékeny módszer a talpi fekély előrejelzésére. E módszerrel csupán a súlyosabb állapot detektálható.
Neurométer
Érzékenyebb, de egyúttal költségesebb is a Neurométerrel végzett vizsgálat, amely során az áramérzet küszöbértékét határozzák meg. Használata során 1 cm átmérőjű elektródapárokat helyeznek el a mutatóujjon vagy az öregujjon kétoldalt szimmetrikusan, és kisfeszültségű, egyenáramú elektromos ingert alkalmaznak. Az áramerősséget fokozatosan addig emelik, amíg a vizsgált személy az ingerlést megérzi. A vizsgálatot a felső és alsó végtagon három különböző frekvencián végzik. A műszerrel a neuropátia korai és késői stádiuma is kimutatható.
Neuropad
A bőr verítéktermelésének kémiai tesztje. A diabéteszes láb és az autonóm neuropátia korai felismerésére alkalmas önellenőrző tapasz. A tapasz színe megváltozik a verejtékezés hatására, ha ez nem tapasztalható, akkor a verejtékezés mértéke csökkent, vagyis fennáll az autonóm neuropátia gyanúja.
Neurotip
A Neurotip a fájdalomérzet vizsgálatára alkalmas, steril, tompa tű. A tű bőrhöz érintésével az orvos azt vizsgálja, hogy a beteg érzi-e a szúrást vagy sem.
Q-Sense
A Q-Sense egy érzékeny műszer, amely a hőérzékelés mértékét méri a vékony idegrostokon, így már a korai, kismértékű neuropátiás elváltozást is jelezni tudja. A Q-Sense számszerűsíthető, összehasonlítható és megismételhető eredményeket ad, így a kezelés hatékonysága is kimutatható. A szenzoros teszttel meghatározhatóak a meleg és hideg hőérzet, valamint a fájdalmas hideg- és melegérzet küszöbértékei. A betegnek szólnia kell, amikor érzi a végtagjára adott hőimpulzust. Az alacsonyabb hőmérséklettől haladnak a magasabb hőmérséklet felé.
Tip Therm
A Tip Therm a bőr hideg-meleg érzetétének vizsgálatával a korai szensoros neuropátiás károsodást mutatja ki. A Tip-Therm egyik vége fém, a másik műanyag polimer. A fémes véget az egészséges egyének hidegebbnek érzékelik a műanyag végnél, a neuropátiás betegek nem éreznek különbséget a két vég között.
Hirdetés
Mit ajánlunk?
A súlyos esetekben orvos által felírt készítmény mellett enyhébb esetekben recept nélkül kapható gyógyszer is van a neuropátiára. A Milgamma zsíroldékony benfotiamint és idegvédő vitaminokat (B6, B12 vitamin) tartalmazó gyógyszer. A szénhidrátok, zsírok és alkoholok lebontásához és átalakításához, valamint a szívizom és idegsejtek megfelelő működéséhez szükséges a tiamin vagy más néven B1-vitamin. A tiamin azonban a többi B-vitaminhoz hasonlóan vízben oldódó vitamin, kis mennyiségben szívódik fel, ezért kevésbé hatékony, mint a zsíroldékony benfotiamin. A Milgamma hatóanyaga a benfotiamin, meggátolja, hogy a glükóz-fehérje kötődések kialakuljanak, és károsítsák az idegrostokat védő burkot, ezzel megakadályozhatják az idegbántalom kialakulását. A zsíroldékony benfotiamin többek között azért is hatékony, mert könnyen átjut az idegsejtek fehérjéből és zsírból álló falán.
Kockázatokról, mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Hova végzik a vizsgálatokat a terület gyakorlott szakértői?
Budapest:
Országos Neuropathia Oktató és Szűrő Központ Semmelweis Egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinika
Budai Neuropathia Centrum Szent János Kórház
Dél-budai Neuropathia Centrum Szent Imre Egyetemi Oktatókórház
Dél-pesti Neuropathia Centrum Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház III. Belgyógyászati osztály
Észak-Magyarországi Neuropathia Centrum Bajcsy-Zsilinszky Kórház
Kelet-pesti Neuropathia Centrum Egyesített Szent István és Szent László Kórház Rendelőintézet
Debrecen
Debreceni Diabeteses Neuropathia Egyetemi Centrum Orvos- és Egészségtudományi Centrum
Győr
Északnyugat-Magyarországi Neuropathia Centrum Petz Aladár Megyei Oktatókórház
Miskolc
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Neuropathia Centrum Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi
Oktató Kórház
Nagykanizsa
Zala Megyei Neuropathia Centrum Kanizsai Dorottya Kórház
Nyíregyháza
Kelet-Magyarországi Neuropathia Centrum Jósa András Oktató Kórház
Pécs
Pécsi Diabeteses Neuropathia Egyetemi Centrum Pécsi Tudományegyetem, II. sz. Belgyógyászati Klinika
Szeged
Dél-Magyarországi Diabeteses Neuropathia Centrum Szent-Györgyi Albert Tudományegyetem, I. sz. Belgyógyászati Klinika
Szekszárd:
Nyugat-Magyarországi Neuropathia Centrum Balassa János Kórház
Gyermek neuropátia centrumok:
Eger
Országos Gyermek Neuropathia Centrum Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet
Budapest
Budai Gyermek Neuropathia Centrum Szent János Kórház Budai Gyerekkórháza
A centrumhálózat megnyitását, diagnosztikai eszközökkel való felszerelését, fogyóeszköz ellátását, az egészségügyi dolgozók képzését a Wörwag Pharma támogatja. 2017-ben összesen mintegy 11 millió forintot tett ki a hálózat támogatására fordított összeg, melyből két 4 milliós eszközt adományoztak és 3 millió forint értékben biztosítottak fogyóeszközöket.