Mely ásványi anyagok és vitaminok szabályozzák tényleg a vércukorszintet?

vitaminok_kisebb_vagott_1.jpg

Tele van az internet csodaszerekről szóló hírekkel, cikkekkel, amelyek fogyasztása jó hatással van a vércukorszintre, fogyasztásukkal ellensúlyozhatjuk mértéktelen szénhidrát-bevitelünket, mozgásszegény életmódunkat. De ideje felnőnünk, és belátnunk, hogy csodák nincsenek! Bár bizonyos védőtápanyagokra valóban szüksége van a szervezetünknek ahhoz, hogy az anyagcsere folyamatok hatékonyan játszódjanak le bennünk, de ugyanilyen fontos és megkerülhetetlen az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás, a fizikai aktivitás, a normális mennyiségű alvás.

Tehát mindenkinek, de különösen a cukorbetegeknek arra kell törekedniük, hogy vércukorszintjük ne ingadozzon: ne ugorjon magasra nagymértékben egy túlzott szénhidrátfogyasztás után, de ne is essen le túlzottan, mert nem fogyasztják el időben a megfelelő mennyiséget. A diabéteszes betegeknek be kell tartaniuk a szakorvos által előírt gyógyszeres kezelést és diétát. De az étrend összeállításánál érdemes arra is figyelni, hogy megfelelő mennyiségű és változatosságú ásványi anyagot és vitamint vigyünk be. Lássuk, hogy milyen anyagokra szükséges a leginkább figyelnie egy cukorbetegnek!

Ásványi anyagok

A cink több száz enzim nélkülözhetetlen alkotórésze, hiánya kedvezőtlenül hathat a hasnyálmirigy inzulintermelésére. E mellett részt vesz a fehérjeszintézisben, hat a vérzsírok szintjére is, az egyik legfontosabb antioxidáns és segít a rosszul működő szénhidrát-anyagcsere következtében megnövekedett oxidatív stressz káros hatásainak megelőzésében.

A cukorbetegek jellemzően több ásványi anyagot, köztük több cinket is veszítenek, mint az egészséges emberek. Ezért lehet érdemes legalább évente ellenőrizni a cukorbetegek cinkszintjét is és  amennyiben hiány tapasztalható, pótolni, mert a fentieken túl a megfelelő cink egyensúly hozzájárul az immunrendszer optimális működéséhez is.

A króm is fokozza az inzulin termelését, csökkenti a vércukor szintjét és a HbA1c értékét. Azonban nem árt tudni, hogy bár alacsony dózisban segítségünkre lehet, túl nagy mennyiségben alacsony vércukorszintet és vesekárosodást is okozhat. Megtalálható a teljes kiőrlésű gabonákban, vörös és baromfi húsokban, májban, sajtban és hüvelyesekben.

A magnézium számos enzim megfelelő működését segíti, ezáltal szerepe van a szervezet szénhidrát-anyagcseréjében is, valamint az energiatermelő- és felhasználó folyamatokban. A magnézium forrása lehetnek a zöld levelű főzelékfélék, az alma, a grapefruit, az olajos magvak és a kukorica.

Hirdetés

Melyik magnézium készítményt ajánljuk és miért?

magnerot – Segít, ha a stressz körbevesz!*

A magnerot tabletta a magnéziumot orotát molekulához kötött állapotban tartalmazza.

A magnézium felszívódása fokozódik, ha szerves savakkal egyidejűleg juttatják a szervezetbe, mint a magnerot tabletta esetében is az orotátnak köszönhetően.

*A magnerot tabletta magnézium-orotát-dihidrát tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer magnéziumhiány megelőzésére és kezelésére.

 

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

 

Mag/H/2024-99 Lezárás dátuma: 2024.10.17.

A mangán szerepet kap a szénhidrát- és lipid-anyagcserében is. A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy a csökkent mangán bevitel növelheti az inzulinrezisztenciát. Bevihetjük teljes kiőrlésű gabonafélékkel, zöld levelű főzelékfélékkel, borsóval, dióval és a mogyoróval.

Vitaminok

A-vitamin: támogatja a hasnyálmirigy béta-sejt funkcióját, elhárítja az oxidatív stresszt, és segíti a májat a zsírok metabolizmusában. Megtalálható a májban, csukamájolajban, vajban, lazacban, sajtokban, piros színű paprikákban, spenótban, édesburgonyában, sütőtökben, sárgarépában.

B1-vitamin: szükség van rá a szénhidrátok, zsírok és alkoholok lebontásához és átalakításához. Ha a táplálkozásában az egyensúly a szénhidrátok felé billen, akkor megnő a szervezet B1-vitaminigénye is. Létfontosságú szerepet tölt be az idegrendszer, az izmok és a szív normális működésében. B1-vitaminban gazdag táplálékok: hüvelyesek, gomba, máj, mogyoró, borsó, sertéshús, barna rizs, tojássárgája, hal, baromfihús, rizskorpa, búzacsíra és teljes kiőrlésű gabonák.

B12: savcsökkentő (protonpumpa gátló) kezelés, vagy metformin-terápia esetén gyakran jelentkezik B12-vitamin hiány, pedig fontos szerepet tölt be az idegrendszer, a vérképzés működésében. Hiánya esetén nagyobb eséllyel alakulhat ki neuropátia, melynek kockázata cukorbetegeknél egyébként is magas. Csak állati eredetű élelmiszerekben található: húsokban, halakban, a tenger gyümölcseiben, tejben, sajtokban és tojásban, illetve belsőségekben, azaz májban, vesében, szívben.

D-vitamin: A D-vitaminhiány és a cukorbetegség kialakulásának összefüggését is már jó ideje vizsgálják. Tanulmányok szerint azoknál, akiknek megfelelő a D-vitaminszintjük, kevésbé áll fenn a cukorbetegség kialakulásának kockázata, ugyanis fokozza az inzulinérzékenységet. Bár az olajos magvak, a tengeri halak tartalmaznak D-vitamint, nyáron a legjobb forrása a napozás, télen azonban gyakran pótolni kell.

Csak a kezelőorvos tudtával és engedélyével

Fontos azonban, hogy cukorbetegek csak a kezelőorvosuk tudtával és beleegyezésével kezdjenek vércukorszintet befolyásoló készítmények szedésébe! Valamint – mivel az ásványi anyagok és a vitaminok túlzott fogyasztása esetlegesen túladagoláshoz is vezethet - ezekből sem szabad túllépni az ajánlott és megengedett mennyiséget!

Forrás:

https://www.cukorbetegkozpont.hu/hireink/vitaminok-es-nyomelemek-melyek-segithetnek-a-cukorbetegseg-elleni-harcban

https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/cukorbetegseg/cikkek/4_fontos_nyomelem_cukorbetegeknek

https://www.endokrinkozpont.hu/hirek/nyomelemek-es-a-cukorbetegseg-kapcsolata

https://www.farkaszsuzsanna.hu/l/vercukorszint-inzulinszint-es-az-etrend-kiegeszitok/

 

WPh/MB/2024-31 Lezárás dátuma: 2024.10.10.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://meggyogyulnek.blog.hu/api/trackback/id/tr3818719176

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása